Metal Markalama

Metal Markalama

Bir ürünün üretiminden sonra markasının çeşitli makineler kullanılarak üzerine işlenmesi işlemine metal markalama denmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere pek çok ürünün üzerine markalama işleminin yapılması bu ve bunun gibi makinelerin üretici firmalar tarafından kullanılmasına olanak tanır. Alüminyum, paslanmaz çelik, sertleştirilmiş metaller, anodize alüminyum, yüksek hızlı çelikler, alaşımlı çelikler, karbür, titanyum, bakır, pirinç, kaplanmış metaller ve değerli metaller üzerinde markalama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Uygulamasına göre üç farklı şekilde inceleyebilmek mümkün olur.

Lazer Tavlama

Lazer tavlama işlemi ısıya ve oksijene maruz kalması halinde renk değişikliği göstermekte olan tüm metallerin üzerinde uygulanabilmektedir. Bu konuda üretim yapan makine firmalarından bir tanesi olarak Tamsa Makina şirketi üzerinden lazer tavlama makinesini elde edebilmek mümkün olur. Bu makineden çıkmakta olan lazer ışını, tavlama işleminin renkleri ortaya çıkıncaya kadar iş parçası söz konusu olan yüzeyi seçici bir şekilde ısıtmaktadır. Tavlama işleminin malzeme üzerine zarar vermemesi avantaj olarak kullanılabilir.

Lazer Gravürleme

Lazer gravürleme işlemi esnasında malzeme, kontrollü bir şekilde derinlik elde edebilmek ve yüksek kaliteli bir sonuç alabilmek için eriyik uzaklaştırma ve buharlaştırma kombinasyonu ile beraber ortaya çıkmaktadır. Bu tip uygulaması yapılmakta olan markalama işlemi oldukça dayanıklı olmakla birlikte markalanmış olan alan sadece derin taşlama ile birlikte çıkarılabilmektedir. Dayanıklı ürün markası için lazer gravürleme kullanılabilir. Bu makineye Tamsa Makina firması üzerinden erişim sağlanabilir.

Yüzey Kaldırma

Yüzey kaldırma işlemi lazer ışınının alt tabakanın yüzey kaplaması olan bölgesini kaldırması ile birlikte ortaya çıkan bir işlem olarak bilinmektedir. Boyalı, kaplamalı, eloksal kaplanmış olan yüzeylerin ablasyonu sonrasında ortaya farklı renkte bir malzeme çıkmaktadır. Bu işlem sonucunda da renkli markalamalar elde edilmektedir. Altta yatmakta olan substrata zarar vermeden konstrast oluşturulması sağlanmaktadır. Filmleri, kaplanmış olan metalleri, eloksallı alüminyumu ve folyoları kaplamak için bu yöntem tercih edilmektedir. Tamsa Makina firması tarafından üretimi sağlanmakta olan yüzey kaldırma makinesi kaliteli bir iş elde edebilmek için tercih edilebilir. Yüzey kaldırma işlemi sonrasında oldukça doğal bir görüntü ortaya çıkar.