Gıda Kodlama » Tamsa Makina: İnk-jet Kodlama ve Lazer Markalama

17 Temmuz 2020by tamsamakina0

Gıda Kodlama

Gıda kodlama yeni akıllı teknolojiler ve bu teknolojilerin paketleme sistemlerine entegrasyonu ile gittikçe gelişmektedir.

Akıllı ambalaj malzemeleri sayesinde, paketlenmiş ürünlerin veya ürünlerin üretim aşaması boyunca çevresindeki ortamın koşullarını izlenebilmektedir. Bir grup İtalyan araştırmacı tarafından yapılan yeni bir çalışma bu alanda son yıllarda kaydedilen son gelişmeleri açıklamaktadır. Bu teknoloji, farklı işlevler sağlayabilen etiketlerin, mürekkeplerin veya diğer benzer araçların kullanımına dayanmaktadır. Özellikle, bu sistemler üç ana kategoriye ayrılır: (I) öncelikle tüketicilere ürün kalitesi hakkında bilgi sağlayan göstergeler, (ii) depolama, dağıtım ve izlenebilirlik amaçları için özel olarak geliştirilmiş barkodlar veya RFID sistemleri olarak veri taşıyıcıları, (iii) üründe bulunan spesifik analitlerin hızlı ve doğru kontrolü için sensörler.

Ticari Uygulamada

Gıda kodlama sistemlerinin çeşitli bilimsel belgelerde açıklandığı gibi potansiyel avantajlarına rağmen, ticari uygulamaları oldukça sınırlı kalmaktadır. Yazarlara göre, bunun nedeni kısmen birçok durumda hala nispeten yüksek olan maliyetlerdir (toplam paketleme maliyetlerinin % 50-100’ünü oluşturabilirler). Araştırma, ilave teknolojik iyileştirmelere ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Aslında, bugüne kadar, bu sistemlerin çoğunun verimliliği, model sistemleri üzerindeki testlerden gerçek gıda testlerine geçildiğinde önemli ölçüde azalmaktadır.

Geliştirilmesi gereken diğer bir konu, örneğin alerjenlerin varlığını iletme kapasitesi ve olası mikrobiyal kontaminasyon gibi birkaç fonksiyonun tek bir sisteme entegre edilmesidir. Aynı zamanda tüketiciler bu yeni teknolojinin avantajları hakkında bilgilendirilmelidir. Son olarak, bu sürdürülebilir teknolojiyi çevresel açıdan bile kullanmak için daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

Bilgilendirici Özeliği

Tüketicilerin tarımsal gıda ürünlerinin menşei ve kalitesi hakkında bilgi talebi giderek artmaktadır. Bu talep aynı zamanda üretim süreci ve dağıtım zinciri ile de ilgilidir. Radyo frekansı tanımlama cihazları (RFID) veya Hızlı Yanıt Kodları (QR kodu) gibi elektronik tanımlama araçları, bu ihtiyacı karşılamak için özellikle uygun bir araç olabilir. İtalyan bir araştırmacı tarafından yapılan yeni bir çalışma bu araçların tarım-gıda sektöründe uygulanmasıyla elde edilen gelişmeleri araştırmaktadır.

Yazar, 2005-2009 döneminde, bir önceki 2000-2004 dönemine kıyasla tarımda radyo frekansı tanımlamasının uygulanmasına ilişkin literatürde on kat artış olduğunu belirtmektedir. Ayrıca gıda kodlama, QR kodları gibi elektronik araçların yaygın yayılımı, tüm tarım-gıda sektöründe otomasyondaki hızlı bir artışla ilişkilidir.

 

Uyarı Fonksiyonu

Termal sensörlerin elektronik tanımlama sistemlerine bağlanması, tedarik zinciri boyunca gelişmiş sıcaklık kontrolü sağlar. Biyolojik veya kimyasal uyarılar için kullanılan biyosensörlerle yapılan testler sınırlıdır ve ek araştırma gerektirir. RFID etiketlerinin tarımda kullanılması, bitki sağlığı yönetiminin yanı sıra çevresel izlemeyi de geliştirir.

Gıda kodlama sayesinde, gıda içeriğinde yer alan içeriklerle ilgili uyarı yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Avrupa Birliği tarafından belirlenen E kodları adı verilen gıda katkı maddesi kodları kullanıcıları zararlı maddeler hakkında uyarmaya yaramaktadır. Gıda katkı maddeleri hakkında tüm dünyada bütünsellik sağlanması hedefiyle uygulanan bu sistemde her gıda maddesinin bir E kodu bulunmaktadır. Bu sayede içerikteki katkı maddeleri hakkında uyarı ve bilgilendirme fonksiyonu yerine getirilmektedir.

Kullanım Amaçları

Gıda kodlama uygulamasının kullanımı dağıtımı kolaylaştırmak, ürün tanıtımını sağlamak, hakkında bilgilendirici fonksiyon üstlenmek gibi amaçlar taşır. Gıda kodlama çoğu gıda ürünü için zorunlu kılınmıştır. Ambalajlanan hemen hemen her gıda ürününün, gıda kodlama sistemi tarafından kodlanması gerekmektedir. Bu aynı zamanda ürünlerin denetimini de kolaylaştırmaktadır.

Denetimin kolaylaşması topluma arz edilen ürünlerin ilgili kuruluşlar tarafından belirlenen koşulları sağlamalarının takibi için büyük bir önem arz etmektedir. Bu sayede toplum sağlığının tehdit edilmesinin önüne geçilirken aynı zamanda arz talep dengesi de kontrol edilebilmekte ve verimli bir şekilde istatistik tutularak geleceğe yönelik planlamalar yapılabilmektedir. Gıda kodlama sayesinde ürünlerin üretim merkezlerinden tüketiciye ulaştığı ana kadarki tüm aşamaları tüketiciye gösterilebilmekte ve üretici ile tüketici arasında güven ilişkisi kurulabilmektedir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İLETİŞİM FORMUBiz Sizi Arayalım

https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
İLETİŞİM FORMUBiz Sizi Arayalım

BİZİ TAKİP EDİNSosyal Bağlantılar
Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Copyright 2020 Tamsa. Tüm Hakları Saklıdır. DigiScores

Copyright 2020 Tamsa. Tüm Hakları Saklıdır. DigiScores