Yumurta Kodlaması

18 July 2020by tamsamakina0

Yumurta kodlaması lazer kodlama yoluyla yumurta üzerinde gösterilmesi gereken bilgilerin işlenmesi anlamına gelmektedir.

Bu sayede kanunen zorunlu olan işletme kodu, kümes kodu, üretimin yapıldığı ülke ve üretimin yapıldığı şehir gibi özellikleri gösteren kodların işlenmesi sağlanır. Bu işlem sayesinde yumurta kodlama makinesi ile yapılan kodlama sırasında yumurtanın kabuğunun geçişkenlik özelliğinin olması ve aynı zamanda ince olması nedeni ile mürekkebin ve makinenin iyi seçilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle yumurta kodlama makinesi dikkatle seçilmelidir. Yumurta kodlama işlemi sırasında kullanılacak olan makinenin seçiminde garanti süresi, kodlama hızı ve verimi dikkate alınmalıdır. Yumurta kodlama sayesinde tüketicinin bilgilenmesi ve aynı zamanda ürünün denetimi hedefi yerine getirilebilir.

 

Yumurta Kodlaması Avantajları

Yumurta kodlaması sayesinde yumurtanın üretim merkezi ve üretim şekli anlaşılabilmekte bu da tüketicinin daha bilinçli ve daha sağlıklı bir tercih yapmasını sağlar. Son zamanlarda giderek artan oranda tüketici bilinçlenmiş ve organik ürün tüketimi yolunu tercih etmeye, ürün alırken sağlıklı olan ürünü tercih etmeye başlamıştır.

İlerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını önlemek amacıyla tüketici tüketeceği ürünlerin kalitesi hususunda da dikkatli olmaya başlamıştır. Fiyat performans oranı dışında artık dikkat edilen bir diğer husus ise ürünün sağlıklı olup olmadığıdır. Tüketici sağlığına daha fazla dikkat eden bir birey haline gelmiştir. Tüketicinin bilinçlenmesi sayesinde üreticiler de üretimlerini daha hijyenik ortamlarda gerçekleştirmeye dikkat etmeye başlamıştır.

 

Üretici Açısından Yumurta Kodlaması

Üreticiler tarafından da bu uygulama desteklenmektedir. Zira bu sayede ciddi üreticiler sağlıklı üretimi destekleyebileceklerdir ve sunulan ürünün kalitesi artabilecektir. Üreticiler bu sayede tüketiciye ulaşmak ve tercih edilmek için üretim kalitesini artıracak ve bu da tüketicilerin lehine olacaktır.

Tüketicinin bu yolla şeffaflıktan yararlanarak üretim merkezini denetleyebilmesi ve üretim kalitesi düşük olan üreticileri eleyebilmesi sayesinde yumurta kodlaması uygulaması bilinçli tüketiciler için oldukça etkili bir çözüm olmaktadır. Yumurta kodlama makinesinde  kullanılacak olan mürekkebin yumurtaya zarar verebileceği göz önüne alınarak işlemin yapılması gerekmektedir. Aksi durumda yumurtaların zarar görebileceği göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple de tüketiciye şeffaflık sunulması denetim yönünden önemlidir.

Tüketiciye Sunduğu Fırsatlar

Tüketici hakları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanunlar ile korunmaktadır ve tüketici hakları gittikçe artan bir şekilde desteklenmektedir. Yumurta kodlaması sayesinde meydana gelebilecek bir sorunda tüketicinin üreticiye ulaşması mümkün olmakta ve ilgililere ulaşarak sorunu paylaşabilmekte, gerekli olan durumlarda muhataba ulaşabilmesi sebebiyle hukuki yollara dahi başvurabilmektedir.

Tüketici lehine oldukça faydalı sonuçlar yaratan bu sistemin desteklenmesi ve gerekli görülen durumda genişletilmesi gerekmektedir. Tüketici bu uygulama ile üreticiyi yönlendirebilmekte ve arz talep dengesi daha verimli bir noktaya oturtulabilmektedir. Üreticinin, tüketici tarafından, üretim merkezini daha sağlıklı ve talebe uygun hale getirmeye zorlanması sonucunda meydana gelen değişimler her seferinde daha fazla tüketici lehine olmaktadır.

 

Kodlamanın Anlamı

Yapılan yumurta kodlaması sayesinde yumurtanın üretildiği il, yumurtanın üretildiği işletme numarası, yumurtanın üretildiği kümes numarası ve yumurtanın özelliği kodlamadan anlaşılabilecektir.

0 kodu organik yumurta yetiştiriciliği için kullanılacaktır. 1 kodu açık alanda gezen tavuk yumurtasını belirtmek için kullanılacaktır. 2 kodu kümeste kafese yerleştirilmeden yumurta yetiştiriciliği için kullanılacaktır ve son olarak da 3 kodu kafeste yumurta yetiştiriciliği için kullanılacaktır.

Bu kodlamalar sayesinde tüketici almak istediği ürünün özelliklerini önceden görebilecek ve tercihini buna göre yapabilecektir. Bu uygulama ile tüketicinin tercihlerine uygun olan ürünleri seçmesi mümkün olmaktadır. Gittikçe artan bir şekilde yapılan bu uygulama sayesinde tüketici taleplerine daha doğru cevap verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact FormWe Can Call You

  https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
  Follow UsSocial Media Accounts
  Follow us on social media
  https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
  Contact FormWe Can Call You

   BİZİ TAKİP EDİNSocial Links
   Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

   Copyright 2022 Tamsa. All Rights Reserved DigiScores

   Copyright 2020 Tamsa. All Rights Reserved. DigiScores

   English