Yumurta Kodlama Makinesi

18 July 2020by tamsamakina0

Yumurta kodlama makinesi çok sayıda yumurtanın kodlanmasını çok az bir mürekkep ile hızlı bir şekilde yerine getirmeye yarayan işlevsel bir makinedir. Yumurta üzerine kodlama yapılarak özelliklerinin bildirilmesi ve bu şekilde satışa sunulması zorunluluk haline gelmiştir.

Kodlama yapılmadan yapılan yumurta satışları yasal kabul edilmemektedir. Belirtilmesi gereken özellikler kısa birer ifade ile belirtilmelidir. Üretilen yumurtalar üzerinde kodlama zorunluluğu getirilmesi sağlıklı bir şekilde üretilen yumurtaların denetimini ve takibini hedeflemekte aynı zamanda bu şekilde belirli bir sınıflandırma yapılarak tüketicinin bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Sistemli hale gelen üretilen yumurtaların denetimi de bu sayede kolaylıkla yerine getirilebilecek ve bu alandaki eksiklik giderilebilecektir. Çeşitli kodlama makineleri piyasada mevcuttur.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yumurta üzerine tarih kodlama, renkli kodlama ve yazı yazma gibi işlemler dikkatle yerine getirilmelidir. Yumurta kabuğunun geçirgen ve nefes alan bir yapıda bulunması nedeniyle yumurta üzerine kodlama işlemi sırasında kullanılacak olan mürekkebin tüzüklerde ve kurumlarda belirtilen özellikleri taşıması beklenmektedir.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri kurumları tarafından belirlenen yumurta üzeri kodlama standartları dikkatle uygulanması gereken aksi takdirde yumurtanın satışını yasaklayacak özellikte kurallardır. Bu durumda işlemin dikkatle yapılmasının önem arz ettiği anlaşılmaktadır. Bu sebeple seçilecek olan yumurta kodlama makinesi hakkında bu özeliklerde kodlama yapıp yapmadığı hususunda araştırma yapılmalıdır. Bir makine tarafından oldukça fazla sayıda yumurta üzerinde hızlı bir şekilde baskın yapılabilmesi mümkündür.

 

Makine Seçimi

Yumurta üretiminde, satışında ve dağıtımında belirlenen çok sayıda kriter mevcuttur. Bu kriterler çoğunlukla Avrupa birliği tarafından belirlenen kriterler olup uyulması zorunludur.

Uyulmaması halinde ise yaptırımlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple makine alımı sırasında kriterleri karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir. Makine seçiminde etkili olması gereken faktörlerden bazıları ise kodlama hızı, makine garanti süresi, renkli olup olmaması gibi maddelerdir. Yumurta kodlama makinesi özenle seçilmelidir. Yumurta kodlama makinesinin yumurtalara zarar vermeden çalışmasına dikkat edilmelidir. Yumurta kodlama makinesinin seçimi sırasında yumurta üretimi yapılacak olan merkezin özellikleri de önem arz etmektedir. İşlem merkezine göre makine seçimi yapılması da gerekebilecektir. Yumurta kodlama makinesi aracılığıyla yapılacak kodlamada yumurtanın özelliklerine göre baskı yapılacaktır.

 

Kodların Özelikleri

Yumurta kodlama makinesi ile yapılacak olan kodlamada yumurtanın özellikleri dikkate alınacak ve işlenecektir. Bu kodlar dört başlıkta numaralara göre özellikleri dikkate alınarak kodlanacaktır. 0 kodu organik yumurta yetiştiriciliği anlamına gelecektir. 1 kodu serbest gezen tavuk yumurtasını tanımlayacaktır. 2 kodu kümeste ancak kafessiz yumurta yetiştiriciliği anlamına gelecektir ve son olarak 3 kodu kafeste yumurta yetiştiriciliği anlamına gelecektir.

Bu kodlar aracılığıyla aynı zamanda yumurtanın üretildiği il de anlaşılabilecektir. Yumurta üretilen ilin plaka kodu yumurta üzerine işlenecek olan koda eklenecektir ve böylece tüketici yumurtanın üretim yeri hakkında da sınırlı olsa da bilgi sahibi olacaktır. Bu yöntemin yanında aynı zamanda üretilen ülkeyi belirtmek için ülke kısaltması da kodlanacaktır.

 

Uygulamanın Avantajları

Bu kodlama uygulaması sayesinde tüketiciler aldıkları yumurtalar hakkında önceden bilgi sahibi olabilmekte ve gönül rahatlığıyla bunları tüketebilmektedir. Yumurta kodlama makinesi kodlamaya hazırlanırken bu sistemde doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı da kontrol edilmelidir.

Bu sayede ileride ortaya çıkabilecek hatalar erken müdahale ile ortadan kaldırılabilmektedir. Kullanılacak mürekkep de iyi seçilmeli ve kodlama sırasında yumurtanın geçirgen yapısı dikkate alınarak yumurtaya hasar vermeyecek bir yumurta seçilmelidir. Bu sayede yumurtalarda meydana gelebilecek olan hasarlar önlenmiş olacaktır. Yumurta kodlama makinesinin kullanımının zorunlu tutulması sayesinde bilinçsiz üretim de engellenebilmektedir. Yine kodlama ile yumurtanın üzerine işlenecek olan kodda işletme ve kümes numarası da belirtilecek ve bu da denetimi kolaylaştıracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Contact FormWe Can Call You

  https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
  Follow UsSocial Media Accounts
  Follow us on social media
  https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
  Contact FormWe Can Call You

   BİZİ TAKİP EDİNSocial Links
   Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

   Copyright 2022 Tamsa. All Rights Reserved DigiScores

   Copyright 2020 Tamsa. All Rights Reserved. DigiScores

   English