Bakliyat Kodlama Makinası

11 March 2021by tamsamakina

Bakliyat Kodlama Makinası

Bakliyat kodlama makinası sayesinde ambalajların üzerine içlerindeki ürünün üretim tarihi, tavsiye edilen son tüketim tarihi gibi bilgilerin (bilgiler) kodlanabilmektedir. Yapılan bu kodlama işlemi sayesinde ürünlerin nerede bulunduğu, bir üründen kaç adet bulunduğu, depoda bulunan son tüketim tarihi geçmiş ürünlerin sayısı gibi bilgiler kodların toparlandığı arayüz üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir. Bu sistem sayesinde ürünün üretimden tüketime uzanan yolculuğunun her aşamasında takip edilmesi oldukça kolaylaşmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile gelişen ambalaj kodlama sistemleri sayesinde üretim, dağıtım, depolama ve kontrol gibi işlemler bilgisayar üzerinden denetlenebilmektedir. Bu sayede hem tüketici ürünün özellikleri, son kullanım tarihi veya üreticisi gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirken hem de üretici ürünün tüketiciyle buluşana kadarki süreçteki takibini rahatlıkla yapabilmektedir.

Kodlama Nasıl Yapılır?

Bakliyat kodlama makinası ile üretilen barkodlar ürünün ambalajı üzerine seri numarası, lot ve parti numarası gibi özeliklerinin kodlanmasını sağlamaktadır. Bu kodlamaların bilgisayar ortamında listelenmesi ile sistem üzerinden ürünler üretim bandından tüketiciye ulaşana kadar adım adım takip edilebilmektedir. Ambalaj kodlama sayesinde ürünün üretilen yer, dağıtılan bölge, ürünün üretim seri numarası ve parti numarasına ulaşmak için özel bir araştırma yapılmasına gerek kalmamaktadır. Bu sayede ürün hem üretici hem de tüketici tarafından kolaylıkla denetleyebilmektedir. Barkod sistemi sayesinde üretici ürününün fabrikadan ayrıldığı andan hangi araçla nereye götürüldüğüne ürünün nerede depolandığından son tüketim tarihinin geçip geçmediğine tüm özelliklerini takip edebilmektedir. Tüketici ise satın aldığı ürünün hangi üretici tarafından nerede imal edildiğine, son kullanım tarihinden paketleme tarihine ihtiyaç duyduğu her türlü bilgiye ulaşabilmektedir.

Üretici İçin Bakliyat Kodlama Makinası Avantajları

Üretici, bakliyat kodlama makinası ile kodlanan barkodlar ile işaretlenen ürünlerin niteliği ve niceliği hakkında daha kolay inceleme yapabilmekte ve bunun sonucu olarak ürünün kusurlarını saptayarak bunları düzeltebilmektedir. Üreticinin bu bağlamda ürünün imalat ve dağıtım aşamasında oluşabilecek insan hatalarını kontrol etmesi bu hataların oranını düşürmekte ve tüketiciye daha kaliteli ürün sunmasına imkân tanımaktadır. Barkod aracılığıyla işaretlenen ürünler bilgisayar sistemine girildikten sonra ürünün yanına gitmeye gerek duyulmadan takip edilebilmektedir. Ürün hakkında data tutulmasını kolaylaştıran kodlama uygulaması ürünün hangi bölgede daha çok tercih satıldığı bilgisine yerinde inceleme yapmaya gerek duyulmadan ulaşılabilmesine de olanak sağlamaktadır.

 

Tüketici İçin Bakliyat Kodlama Makinası Avantajları

Bakliyat kodlama makinası ile tüketiciler satın aldıkları ürünün ne zaman ve nerede üretildiği bilgisine tek bakışta ulaşabilmektedir. Aynı zamanda tüketici bozuk veya tüketim tarihi geçmiş bir ürünle karşılaştığında üreticiye oldukça kolay ulaşabilmektedir. Tüketici lazer markalama sistemi sayede satın aldığı ürünü doğrudan denetleme imkanına sahip olmakta ve üreticiyle görüşerek sorunlarını çözebilmektedir. Tüketicinin tükettiği ürünü anında ve rahatlıkla denetleyebilmesi üretici üzerinde ürünü sorunsuz ve kaliteli olarak üretmesi ve bozuk ürünleri denetleyerek gerekirse piyasadan toplatması yönünde baskı kurmaktadır. Barkod sistemlerinin yarattığı bu denetim zinciri sayesinde tüketiciler aynı birim fiyatı ödeyerek çok daha kaliteli ürünlere ulaşabilmektedir.

Bakliyat Kodlama İle Kolay Denetim

Ürünlerin üretildikten tüketiciyle buluştuğu ana kadar pek çok kez yer değiştirmesi, taşınması gerekmektedir. Ayrıca ürünün tüketiciyle buluşana dek pek çok aşamadan geçmesi gerekmektedir. Bu aşamaların en önemlilerinden biri kalite kontrol testleridir. Bu testler yapılırken hata saptanan ürünün üretildiği banttan çıkan ürünlerin de hata payının yüksek olduğu bilinmektedir. Barkod kodlama sistemi sayesinde aynı banttan çıkan ürünler rahatça belirlenebilmektedir. Hangi ürünün hangi üretim aşamasında problem yaşadığı bakliyat kodlama makinası ile oluşturulan barkodlar sayesinde kolaylıkla belirlenebilmektedir. Ürünlerin nakliye aşamasında da üreticinin ürünün hangi araçlarla nereye götürüldüğünü denetlemesi yine barkod kodlama sistemleri sayesinde oldukça kolaylaşmıştır.

 

Contact FormWe Can Call You

  https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
  Follow UsSocial Media Accounts
  Follow us on social media
  https://www.tamsamakina.com/wp-content/uploads/2020/01/trharita.png
  Contact FormWe Can Call You

   BİZİ TAKİP EDİNSocial Links
   Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

   Copyright 2022 Tamsa. All Rights Reserved DigiScores

   Copyright 2020 Tamsa. All Rights Reserved. DigiScores

   English